# Metabo® 655330000 Original Slicer® Type 1 Straight Cut-Off Wheel, 4 in dia x 1/16 in Thick, 5/8 in Center Hole, 60 Grit

**Brand:** [METABO](https://maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** ABR40572
**MPN:** 655330000
**Price:** $1.42 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/metabo-655330000

## Features

- Extremely fast rate of cut
- Good wheel life
- Flexibility for flush cutting

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662911302286 |
| Type | Type 1 Straight |
| Grade | Medium |
| Brands | METABO |
| Diameter | 4 in |
| Thickness | 1/16 in |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 100/Each |
| Manufacturer Part Number | 655330000 |

## Description

Metabo® Cut-Off Wheel, Type 1 Straight, series: Original Slicer®, 4 in dia, 1/16 in Thickness, 5/8 in, A60Tz Grit, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 19000 rpm Maximum, Resin/Resinoid Bond, Applicable Materials: Steel, Stainless Steel and Ferrous Metals. The Quality of Cutting and Grinding Wheels Depends on Several Factors, The Grain (Size, Shape and Quality) Determines How Aggressive a Wheel is. The Right Mix of Bonding Resins, Additives and Fiberglass Reinforcement Determines The Wheel Life. Metabo® Cutting and Grinding Wheels are Designed and Manufactured in Accordance with Our Most Stringent Specifications So That They, in Combination with Our Power Tools, Achieve The Best Performance and Productivity, Saving Time and Money.

Features

- Extremely fast rate of cut

- Good wheel life

- Flexibility for flush cutting
