# Metabo® 655317000 Original Type 1 Cut-Off Wheel, 3 in dia x 0.04 in Thick, 3/8 in Center Hole, 60 Grit, Aluminum Oxide Abrasive

**Brand:** [METABO](https://maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** ABR40581
**MPN:** 655317000
**Price:** $0.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/metabo-655317000

## Features

- Extremely fast rate of cut
- Good wheel life
- Flexibility for flush cutting

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662911553176 |
| Type | Type 1 |
| Grade | Coarse |
| Brands | METABO |
| Diameter | 3 in |
| Thickness | 0.04 in |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Arbor/Shank Size | 3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 655317000 |

## Description

Metabo® Cut-off Wheel, Type 1, series: Original, 3 in Wheel dia, 0.04 in Wheel Thickness, 3/8 in Center Hole, 60 Grit, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 25000 rpm Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Steel and Ferrous Metals, Wheel Type Number: Type 1, Wheel Hardness: TZ.

Features

- Extremely fast rate of cut

- Good wheel life

- Flexibility for flush cutting
