# Metabo® 616146000 Original Long Life Heavy Duty Cut-Off Wheel, 14 in dia x 3/32 in Thick, 1 in Center Hole, 30 Grit

**Brand:** [METABO](https://maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** ABR40425
**MPN:** 616146000
**Price:** $7.09 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/metabo-616146000

## Features

- Aluminum oxide wheels specially formulated for dry wall stud applications
- Good rate of cut
- Good wheel life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662911301913 |
| Type | Type 1 Double External Reinforcement Straight |
| Grade | Coarse |
| Brands | METABO |
| Diameter | 14 in |
| Thickness | 3/32 in |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Package Quantity | 10/Each |
| Manufacturer Part Number | 616146000 |

## Description

Metabo® Cut-Off Wheel, Type 1 Double External Reinforcement Straight, series: Original Cutting® Long Life, 14 in dia, 3/32 in Thickness, 1 in, A30S Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 4300 rpm Maximum, Resin/Resinoid Bond, Applicable Materials: Steel and Drywall StudThe Quality of Cutting and Grinding Wheels Depends on Several Factors, The Grain (Size, Shape and Quality) Determines How Aggressive a Wheel is. The Right Mix of Bonding Resins, Additives and Fiberglass Reinforcement Determines The Wheel Life. Metabo® Cutting and Grinding Wheels are Designed and Manufactured in Accordance with Our Most Stringent Specifications So That They, in Combination with Our Power Tools, Achieve The Best Performance and Productivity, Saving Time and Money.

Features

- Aluminum oxide wheels specially formulated for dry wall stud applications

- Good rate of cut

- Good wheel life
