# Metabo® 606467420 Electric Angle Grinder, 9 in dia Wheel, 5/8-11 UNC Arbor/Shank, 110 to 120 VAC

**Brand:** [METABO](https://maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** TEL10006
**MPN:** 606467420
**Price:** $299 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/metabo-606467420

## Features

- Metabo® long life motor with patented dust protection for long service life
- Metabo® safety switch prevents unintentional start-up
- Tool free adjustable guard, twist proof
- Metabo® VibraTech (MVT), integrated damping system and side handle to reduce vibration in order to protect the user
- Side handle can be mounted in three positions
- Swiveling main handle, high safety and better handling when cutting
- Auto-stop carbon brushes to protect the motor

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Speed | 6600 rpm No Load, 4600 rpm Rated Load |
| Brands | METABO |
| Voltage | 110 to 120V |
| Width (in) | 13.7 |
| Cord Length | 13 ft |
| Handle Type | Rat Tail |
| Height (in) | 5.906 |
| Length (in) | 22.25 |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Product Type | Bare Tool |
| Wheel Diameter | 9 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8-11 UNC |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 606467420 |

## Description

Metabo® Electric Angle Grinder, Bare Tool, 9 in Wheel dia, 5/8-11 UNC Arbor/Shank, 6600 rpm No Load/4600 rpm Rated Load Speed, 110 to 120 VAC, 15 A, Rat Tail/Metabo® VibraTech Handle, 13 ft Cord, Lock-on Trigger Switch Control, 94 dBA Pressure Level/105 dBA Power Level Sound Level, 22.25 in L x 13.7 in W x 5.90625 in H Dimensions.

Features

- Metabo® long life motor with patented dust protection for long service life

- Metabo® safety switch prevents unintentional start-up

- Tool free adjustable guard, twist proof

- Metabo® Vibra

- Tech (MVT), integrated damping system and side handle to reduce vibration in order to protect the user

- Side handle can be mounted in three positions

- Swiveling main handle, high safety and better handling when cutting

- Auto-stop carbon brushes to protect the motor
