# Metabo® 602325520 Ultra-M 2-Speed Brushless Cordless Drill/Driver Kit, 1/2 in Chuck, 18 VDC, 301 to 531 in-lb Torque

**Brand:** [METABO](https://maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** TEL20830
**MPN:** 602325520
**Price:** $249 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/metabo-602325520

## Features

- Brushless drill/screwdriver with compact design for universal and demanding applications
- Unique Metabo® brushless motor for quick work progress and highest efficiency when drilling and screwdriving
- Integrated working light to illuminate the contact area
- With handy belt hook and bit holder, can be fixed either on the right or left side
- Battery packs with capacity display for checking the charge status
- Ultra-M technology for highest performance, gentle efficient charging, optimum energy utilization and long service life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 4007430306678 |
| Type | 2-Speed Brushless |
| Speed | 0 to 600 rpm, 0 to 2100 rpm |
| Brands | METABO |
| Series | Ultra-M |
| Voltage | 18V DC |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Width (in) | 2.5 |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Height (in) | 9.2812 |
| Length (in) | 6.9687 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Product Type | Kit |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 602325520 |
| Maximum Operating Torque | 500 in-lb |

## Description

Metabo® Cordless Drill/Driver Kit, 2-Speed Brushless, Kit Bare Tool/Kit, series: Ultra-M, Keyless Chuck, 1/2 in Chuck, 0 to 600 rpm, 0 to 2100 rpm Speed, 301 to 531 in-lb Torque, 18 VDC, Lithium-Ion Battery, 2 Ah Battery, Pistol Grip Handle, 76 dBA Pressure Level/87 dBA Power Level Sound Level, 6-31/32 in L x 2-1/2 in W x 9-9/32 in H Dimensions, 301 in-lb Minimum Torque Output.

Features

- Brushless drill/screwdriver with compact design for universal and demanding applications

- Unique Metabo® brushless motor for quick work progress and highest efficiency when drilling and screwdriving

- Integrated working light to illuminate the contact area

- With handy belt hook and bit holder, can be fixed either on the right or left side

- Battery packs with capacity display for checking the charge status

- Ultra-M technology for highest performance, gentle efficient charging, optimum energy utilization and long service life
