# Metabo® 602316520 Ultra-M Brushless Cordless Hammer Drill/Driver Kit with Coolant Through, 1/16 to 1/2 in Keyless Chuck

**Brand:** [METABO](https://maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** TEL20831
**MPN:** 602316520
**Price:** $249 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/metabo-602316520

## Features

- High performance impact mechanism for optimum drilling performance
- Spindle with hexagonal recess for screwdriver bits for working without chuck
- Integrated working light to illuminate the contact area
- With handy belt hook and bit case, can be fixed either on the right or left side
- Battery packs with capacity display for checking the charge status
- Ultra-M technology for highest performance, gentle efficient charging, optimum energy utilization and long service life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 4007430306661 |
| Type | Brushless |
| Speed | 0 to 2100 rpm |
| Brands | METABO |
| Series | Ultra-M |
| Voltage | 18V DC |
| Chuck Size | 1/16 to 1/2 in |
| Width (in) | 2.5 |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Height (in) | 9.2812 |
| Length (in) | 7.16 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Product Type | Kit |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 602316520 |
| Maximum Operating Torque | 500 in-lb |

## Description

Metabo® Cordless Hammer Drill/Driver Kit, Brushless, Kit, series: Ultra-M, 1/16 to 1/2 in Chuck, Keyless Chuck, 31950 bpm, 301 to 531 in-lb, 18 VDC, Lithium-Ion Battery Type, 2 Ah Battery, Pistol Grip, 91 dBA Pressure Level/102 dBA Power Level, 7-5/32 in L x 2-1/2 in W x 9-9/32 in H, 301 in-lb Minimum Torque Output.

Features

- High performance impact mechanism for optimum drilling performance

- Spindle with hexagonal recess for screwdriver bits for working without chuck

- Integrated working light to illuminate the contact area

- With handy belt hook and bit case, can be fixed either on the right or left side

- Battery packs with capacity display for checking the charge status

- Ultra-M technology for highest performance, gentle efficient charging, optimum energy utilization and long service life
