# Master Lock® Lockout Padlock — Green

**Brand:** [MASTER LOCK](https://maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**Color:** Green
**Price:** $12.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/master-lock-lockout-padlock/green
**Parent product:** [Master Lock® Lockout Padlock](https://maxsupplyco.com/product/master-lock-lockout-padlock)

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Durable Lightweight |
| Brands | MASTER LOCK |
| Legend | DANGER LOCKED OUT DO NOT REMOVE |
| Body Width | 1-1/2 in |
| Body Length | 1-3/4 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 25/32 in |
| Shackle Height | 1-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 1/4 in |
| Standard Approvals | OSHA Approved |

## Description

Master Lock® Lockout Padlock, Durable Lightweight, series: Zenex™ 410, Different Key, Green, Thermoplastic Body, 1/4 in Shackle dia, 1-1/2 in Shackle Height, 25/32 in Shackle Width, Steel Shackle, 1-3/4 in Body Length, 1-1/2 in Body Width, 6-Pin Tumbler, Danger Locked Out Do Not Remove Legend.

Features

- Non-conductive lock body

- Customize on-site with permanent, write-on labels

- Compliance with one employee, one lock, one key directive

- Key retaining ensures that padlock is not left unlocked

- High security, reserved-for-Safety cylinder

- Restricted Safety lock out 6 pin tumbler cylinder for greater security
