# Master Lock® 6840D ProSeries® Rekeyable Pin Tumbler Padlock, Different Key, 5/16 in Shackle, Solid Brass Body

**Brand:** [MASTER LOCK](https://maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20454
**MPN:** 6840D
**Price:** $25.70 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/master-lock-6840d

## Features

- Padlocks are designed for commercial/industrial applications
- Brass body provides extra corrosion resistance in caustic, corrosive, salty environments
- Hardened boron alloy shackle for superior cut resistance
- Dual ball locking mechanism resists pulling and prying
- High security, rekeyable 5-pin cylinder with spool pins is virtually impossible to pick

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649216176 |
| Type | Rekeyable Pin |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 1-3/4 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 29/32 in |
| Shackle Height | 1-3/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 5/16 in |
| Standard Approvals | PROP65: This product can expose you to lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information visit www.P65warnings.ca.gov |
| Manufacturer Part Number | 6840D |

## Description

Master Lock® Tumbler Padlock, Rekeyable Pin, series: ProSeries®, Different Key, Solid Brass Body, 5/16 in Shackle dia, 1-3/16 in Shackle Height, 29/32 in Shackle Width, Hardened Boron Alloy Shackle, 1-3/4 in Body Width, Dual Ball.

Features

- Padlocks are designed for commercial/industrial applications

- Brass body provides extra corrosion resistance in caustic, corrosive, salty environments

- Hardened boron alloy shackle for superior cut resistance

- Dual ball locking mechanism resists pulling and prying

- High security, rekeyable 5-pin cylinder with spool pins is virtually impossible to pick
