# Master Lock® 178D Rectangular Safety Padlock, 5/16 in Shackle, Die Cast Body, Black

**Brand:** [MASTER LOCK](https://maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20384
**MPN:** 178D
**Price:** $14.55 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/master-lock-178d

## Features

- Easy to set and reset, numeric combination
- 2 in Width, solid body
- Hardened steel shackle for extra cut resistance
- 4-digit set your own combination convenience allows for thousands of possible combinations

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649060496 |
| Type | Rectangular |
| Color | Black |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 2 in |
| Width (in) | 3.56 |
| Height (in) | 1.28 |
| Length (in) | 6.6 |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 1 in |
| Shackle Height | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 5/16 in |
| Standard Approvals | PROP65: This product can expose you to lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information visit www.P65warnings.ca.gov |
| Manufacturer Part Number | 178D |

## Description

Master Lock® Safety Padlock, Rectangular, Die Cast Body, 5/16 in Shackle Diameter, 1 in Shackle Height, 1 in Shackle Width, Hardened Steel Shackle, 2 in Body Width, 1 in Body Thickness, Black.

Features

- Easy to set and reset, numeric combination

- 2 in Width, solid body

- Hardened steel shackle for extra cut resistance

- 4-digit set your own combination convenience allows for thousands of possible combinations
