# Master Lock® 175DLH Combination Safety Padlock with 2-1/4 in Shackle, Keyless Key, 5/16 in Shackle, Brass Body, Combination Locking

**Brand:** [MASTER LOCK](https://maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20382
**MPN:** 175DLH
**Price:** $22.90 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/master-lock-175dlh

## Features

- Wide solid body for strength and reliability
- Easy to set and reset numeric combination
- Hardened steel shackle for excellent cut resistance
- 4-digit set your own combination convenience allows for thousands of possible combinations
- Combination change key included
- The limited lifetime warranty provides peace of mind from a brand you can trust

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649395505 |
| Type | Combination |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 2 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 1 in |
| Shackle Height | 2-1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 5/16 in |
| Standard Approvals | PROP65: This product can expose you to lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information visit www.P65warnings.ca.gov |
| Manufacturer Part Number | 175DLH |

## Description

Master Lock® Safety Padlock, Combination, Keyless Key, Brass Body, 5/16 in Shackle Diameter, 2-1/4 in Shackle Height, 1 in Shackle Width, Hardened Steel Shackle, 2 in Body Width, Combination Locking Mechanism.

Features

- Wide solid body for strength and reliability

- Easy to set and reset numeric combination

- Hardened steel shackle for excellent cut resistance

- 4-digit set your own combination convenience allows for thousands of possible combinations

- Combination change key included

- The limited lifetime warranty provides peace of mind from a brand you can trust
