# Master Lock® 175 Combination Resettable Safety Padlock, Keyless Key, 5/16 in Shackle, Laminated Steel Body, Combination Locking

**Brand:** [MASTER LOCK](https://maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20379
**MPN:** 175
**Price:** $20.20 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/master-lock-175

## Features

- Wide solid brass case for strength and weatherability
- Set-your-own 4-digit combination for convenience and security
- Hardened steel shackle for superior cut resistance
- Reset to any of 10,000 personalized combination

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649395406 |
| Type | Combination Resettable |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 2 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 1 in |
| Shackle Height | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 5/16 in |
| Standard Approvals | PROP65: This product can expose you to lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information visit www.P65warnings.ca.gov |
| Manufacturer Part Number | 175 |

## Description

Master Lock® Safety Padlock, Combination Resettable, Keyless Key, Laminated Steel Body, 5/16 in Shackle Diameter, 1 in Shackle Height, 1 in Shackle Width, Solid Brass Shackle, 2 in Body Width, Combination Locking Mechanism.

Features

- Wide solid brass case for strength and weatherability

- Set-your-own 4-digit combination for convenience and security

- Hardened steel shackle for superior cut resistance

- Reset to any of 10,000 personalized combination
