# Makita® GA7021 Corded Angle Grinder, 7 in dia Wheel, 5/8-11 UNC Arbor/Shank, 120 VAC, Teal, Rear Trigger Switch

**Brand:** [MAKITA](https://maxsupplyco.com/brands/MAKITA)
**SKU:** TEL60505
**MPN:** GA7021
**Price:** $209 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/makita-ga7021

## Features

- Spiral bevel gears for smoother rotations and a more efficient transfer of energy
- Labyrinth construction prevents debris from penetrating the motor bearings and gears for longer tool life
- Zig-zag varnish protects the armature coil from dust and debris for longer motor life
- Large rubber tool rest protects workpiece from damage
- AC/DC switch for use with alternative power source
- Rubberized back handle for increased operator comfort
- Externally accessible brushes for easy serviceability
- Three position adjustable side-handle for operator convenience
- Tool-less wheel guard for more convenient adjustments

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 088381070768 |
| Type | Corded |
| Color | Teal |
| Speed | 6000 rpm |
| Brands | MAKITA |
| Voltage | 120V AC |
| Handle Type | 3-Position/Adjustable/Side Grip |
| Length (in) | 18.625 |
| Switch Type | Rear Trigger Switch |
| Manufacturer | Makita |
| Product Type | Bare Tool |
| Wheel Diameter | 7 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8-11 UNC |
| Package Quantity | 2/Each |
| Standard Approvals | OSHA CompliantUL Listed |
| Manufacturer Part Number | GA7021 |

## Description

Makita® Angle Grinder, Corded, 7 in Wheel dia, 5/8-11 UNC, 6000 RPM, 120 VAC, 15 A, 3-Position/Adjustable/Side Handle, Teal, Rear Trigger Switch Control, Rear Trigger Switch Switch, 18-5/8 in OAL. The Makita® 7 in Angle Grinder is Built Around a Powerful 15 A Motor That Delivers up to 6600 RPM For Fast Stock Removal. It Features Labyrinthine Construction That Helps Seal Internal Components From Outside Contaminants to Help Increase Tool Life. The Easy to Use Large Trigger Switch Locks on For Extended Operation, and a Large Shaft Lock Permits Easy Wheel Changes. The Switch Handle Rotates 90° Left and Right, While The Side-Handle May Be Configured in any of 3 Positions to Promote User Comfort and Control. A 7 in Grinding Wheel is Included.

Features

- Spiral bevel gears for smoother rotations and a more efficient transfer of energy

- Labyrinth construction prevents debris from penetrating the motor bearings and gears for longer tool life

- Zig-zag varnish protects the armature coil from dust and debris for longer motor life

- Large rubber tool rest protects workpiece from damage

- AC/DC switch for use with alternative power source

- Rubberized back handle for increased operator comfort

- Externally accessible brushes for easy serviceability

- Three position adjustable side-handle for operator convenience

- Tool-less wheel guard for more convenient adjustments
