# Makita® GA5010Z Angle Grinder Kit with AC/DC Switch, 5 in dia Wheel, 5/8-11 UNC Arbor/Shank, 120 VAC, Blue/Black, Rear Switch

**Brand:** [MAKITA](https://maxsupplyco.com/brands/MAKITA)
**SKU:** TEL60511
**MPN:** GA5010Z
**Price:** $209 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/makita-ga5010z

## Features

- Labyrinth construction seals and protects the motor and bearings from dust and debris for longer tool life
- Externally accessible brushes for greater serviceability
- Rotatable gear housing can be positioned every 90°
- Ergonomic soft-grip provides increased comfort on the job
- Durability - labyrinth construction, zig-zag varnish and thicker coil wires for longer tool life
- Convenience - externally accessible brushes for greater serviceability
- Powerful 10.5 at motor delivers more output for increased performance
- Refined design at only 5.8 lb for reduced operator fatigue
- AC/DC switch for use with alternative power source
- "Rat tail" back handle for increased comfort
- No lock-on feature for more convenience

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 088381081801 |
| Color | Blue/Black |
| Speed | 11000 rpm |
| Brands | MAKITA |
| Voltage | 120V AC |
| Width (in) | 15.31 |
| Handle Type | Rat Tail/Ergonomic/Soft Grip |
| Height (in) | 6.54 |
| Length (in) | 14 |
| Switch Type | Rear Trigger |
| Manufacturer | Makita |
| Product Type | Kit |
| Wheel Diameter | 5 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8/2011 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | UL Listed |
| Manufacturer Part Number | GA5010Z |

## Description

Makita® Angle Grinder Kit, 5 in Wheel dia, 5/8-11, 11000 rpm, 120 VAC, 10.5 A, Aluminum/Steel/Polymer Housing, Ergonomic Soft Grip/Rat Tail Handle, Blue/Black, Variable Speed Control, Rear Trigger Switch, 14 in L. The Makita® 5 in Angle Grinder (GA5010Z) Has at Refined Design at Only 5.8 lb for Reduced Operator Fatigue and an Ergonomic Soft-Grip Provides Increased Comfort on The Job. It Includes at Rotatable Gear Housing Can Be Positioned Every 90° The GA5010Z is Powered by at 10.5 at Motor That Delivers 11000 rpm with Electric Brake for Maximum Productivity. Labyrinth Construction Protects The Motor with at Complex Set of Channels, Prohibiting Dust and Contamination. in Addition, The Protective Zig-Zag Varnish Seals The Motor and Bearings From Dust and Debris by Creating at Barrier Under Rotation. The GA5010Z is Engineered for at Full Range of Metalworking Tasks and is Ideal for Welders, Fabricators, Masons, Maintenance/Repair and More.

Features

- Labyrinth construction seals and protects the motor and bearings from dust and debris for longer tool life

- Externally accessible brushes for greater serviceability

- Rotatable gear housing can be positioned every 90°

- Ergonomic soft-grip provides increased comfort on the job

- Durability - labyrinth construction, zig-zag varnish and thicker coil wires for longer tool life

- Convenience - externally accessible brushes for greater serviceability

- Powerful 10.5 at motor delivers more output for increased performance

- Refined design at only 5.8 lb for reduced operator fatigue

- AC/DC switch for use with alternative power source

- "Rat tail" back handle for increased comfort

- No lock-on feature for more convenience
