# Makita® DA4031 Reversible Angle Drill Kit, 1/2 in Keyed Chuck, 120 VAC, 0 to 1200 RPM Speed, 18-1/4 in OAL

**Brand:** [MAKITA](https://maxsupplyco.com/brands/MAKITA)
**SKU:** TEL60540
**MPN:** DA4031
**Price:** $568.35 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/makita-da4031

## Features

- Ergonomic design ensures best performance while drilling in frame construction, plumbing and electrical work
- Tool-free rear handle swivels 90° Left or Right for easy drilling
- Built in torque limiter stops drill bit rotation when bit hits reinforcements
- Two-speed (300 and 1200 RPM) for increased drilling versatility
- Built-in clutch reduces gear damage by automatically disengaging gears if the bit binds (low speed only)
- Adjustable top handle with hex wrench storage for easy positioning
- Ergonomically designed rubberized grip for reduced operator fatigue
- Compact design for use when working between framing studs and other close quarter applications
- Strong supporting side handle with hex wrench storage
- Sidewinder® handle rotates 90° left or right
- Tool case fits tool even with attached bit
- Powerful 10 A motor for improved performance

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 088381041607 |
| Type | Reversible |
| Color | Teal |
| Speed | 0 to 1200 rpm |
| Brands | MAKITA |
| Voltage | 120V AC |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Width (in) | 6.3 |
| Handle Type | Ergonomic |
| Height (in) | 7.09 |
| Length (in) | 16.93 |
| Manufacturer | Makita |
| Product Type | Kit |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | UL Listed |
| Manufacturer Part Number | DA4031 |

## Description

Makita® Angle Drill Kit, Reversible, 1/2 in Chuck, Keyed Chuck, 0 to 1200 RPM, 2 Speed, 120 VAC, 10 A, Plastic Housing, Ergonomic/Rubberized Grip Handle, Teal, Variable Speed Trigger Switch Control, 18-1/4 in OAL, 16.93 in H x 6.3 in W. Tackle Hard-To-Reach Plumbing Work with The Makita® 1/2 in Right Angle Drill (Model DA4031). The Drill Can Handle Steel up to 1/2 in Thick and Wood up to 4-5/8 in at Difficult Angles with Its Sidewinder Handle That Rotates 90° Left or Right. The Powerful 10 AMP Motor Offers Precise Variable Speed Control Across 2 Ranges, 0 - 1200 RPM and 0 - 300 RPM. Additional Features Include an Adjustable Top Handle and an Ergonomic Rubberized Grip.

Features

- Ergonomic design ensures best performance while drilling in frame construction, plumbing and electrical work

- Tool-free rear handle swivels 90° Left or Right for easy drilling

- Built in torque limiter stops drill bit rotation when bit hits reinforcements

- Two-speed (300 and 1200 RPM) for increased drilling versatility

- Built-in clutch reduces gear damage by automatically disengaging gears if the bit binds (low speed only)

- Adjustable top handle with hex wrench storage for easy positioning

- Ergonomically designed rubberized grip for reduced operator fatigue

- Compact design for use when working between framing studs and other close quarter applications

- Strong supporting side handle with hex wrench storage

- Sidewinder® handle rotates 90° left or right

- Tool case fits tool even with attached bit

- Powerful 10 A motor for improved performance
