# M.K. Morse® MK24 Advanced Edge Hole Saw, 1-1/2 in dia, 1-1/2 in D Cutting, Bi-Metal Cutting Edge

**Brand:** [M.K. MORSE](https://maxsupplyco.com/brands/M.K.%20MORSE)
**SKU:** SAW20155
**MPN:** MK24
**Price:** $4.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/m-k-morse-mk24

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 050326168533 |
| Type | Advanced Edge |
| Brands | M.K. MORSE |
| Shank Type | Hex |
| Height (in) | 1.5 |
| Manufacturer | The M.K. Morse Company |
| Cutting Depth | 1-1/2 in |
| Shank Diameter | 3/8 in, 7/16 in |
| Teeth Per Inch | 5 TPI |
| Arbor/Shank Size | 1-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | MK24 |

## Description

M.K. Morse® Hole Saw, Advanced Edge, 1-1/2 in dia, 1-1/2 in Cutting Depth, 5 TPI, 1/4 in dia x 4-5/16 in L, 1/4 in dia x 3-1/16 in L Drill, Bi-Metal Cutting Edge, Bi-Metal Body, Positive Rake Cutting Edge, Hex Shank, 3/8 in, 7/16 in Shank, Use Arbor: M45PC and M35PSC, Applicable Materials: Steel Plate, Pipe, Angle Iron, Wood, Composite Materials, Plastic, Sprinkler Pipe and Electrical Box.
