# M.K. Morse® 157148 MHST Hole Saw, 7/8 in dia, 1-15/16 in D Cutting, Tungsten Carbide Tip Cutting Edge, 1/2-20 Arbor

**Brand:** [M.K. MORSE](https://maxsupplyco.com/brands/M.K.%20MORSE)
**SKU:** SAW20900
**MPN:** MHST14
**Price:** $11.26 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/m-k-morse-mhst14

## Features

- Special tooth design for very fasthole saw cutting
- Ground and set teeth help to cut materialsthat bi-metal saws will not cut
- 3 TPI creates a wider gullet forbetter chip clearance and faster cutting
- Tungsten carbide tooth tips offer the highest wear resistance possible for fast holes and longer life cutting abrasive materials
- Arbor required

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 050326157148 |
| Speed | 195 to 585 rpm |
| Brands | M.K. MORSE |
| Series | MHST |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Shank Type | Hex |
| Height (in) | 0.875 |
| Manufacturer | The M.K. Morse Company |
| Cutting Depth | 1-15/16 in |
| Shank Diameter | 3/8 in |
| Teeth Per Inch | 3 TPI |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | MHST14 |

## Description

M.K. Morse® Hole Saw, series: MHST, 7/8 in dia, 1-15/16 in Cutting Depth, 3 TPI, 1/2-20 Arbor, 1/4 in dia x 3-3/32 in L Drill, Tungsten Carbide Tip Cutting Edge, Steel Body, Toothed Cutting Edge, 195 to 585 RPM, 3/8 in Chuck, Hex Shank, 3/8 in Shank, Use Arbor: Ma34Ct, Applicable Materials: Acoustic Tile, Countertops, Drywall, Fiberboard, Fiberglass, Nail-Free Wood, Plaster and Plastic.

Features

- Special tooth design for very fasthole saw cutting

- Ground and set teeth help to cut materialsthat bi-metal saws will not cut

- 3 TPI creates a wider gullet forbetter chip clearance and faster cutting

- Tungsten carbide tooth tips offer the highest wear resistance possible for fast holes and longer life cutting abrasive materials

- Arbor required
