# M.K. Morse® 177603 MHS Advanced Hole Saw, 3-3/4 in dia, 1-15/16 in D Cutting, M42 HSS-Co 8 Cutting Edge, 5/8-18 Arbor

**Brand:** [M.K. MORSE](https://maxsupplyco.com/brands/M.K.%20MORSE)
**SKU:** SAW20390
**MPN:** MHS60
**Price:** $15.03 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/m-k-morse-mhs60

## Features

- Patent pending tooth set design - optimized to remove material faster
- Premium M42 high speed steel cutting edge, 8% cobalt - over 2X the life of our AV model
- New Cap - Reduces run out and vibration
- Heavy duty 0.05 in side wall - for greater stability
- New Side Slot - Increased leverage for faster, easier slug removal
- New exterior red coating - reduces side wall friction for efficient cutting

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 050326177603 |
| Type | Advanced |
| Color | Red |
| Speed | 45 to 135 rpm |
| Brands | M.K. MORSE |
| Series | MHS |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Shank Type | Hex |
| Width (in) | 4.5 |
| Height (in) | 5.5 |
| Length (in) | 2.13 |
| Manufacturer | The M.K. Morse Company |
| Cutting Depth | 1-15/16 in |
| Shank Diameter | 7/16 in |
| Teeth Per Inch | 5/6 TPI |
| Arbor/Shank Size | 3-3/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | MHS60 |

## Description

M.K. Morse® Hole Saw, Advanced, series: MHS, 3-3/4 in dia, 1-15/16 in Cutting Depth, 5/6 TPI, 5/8-18 Arbor, 1/4 in dia x 3-3/32 in L Drill, M42 HSS-Co 8 Cutting Edge, Bi-Metal Body, Toothed Cutting Edge, 45 to 135 RPM, 1/2 in Chuck, Hex Shank, 7/16 in Shank, Use Arbor: Ma45Ps, Red, Applicable Materials: Machinable Metal, Nail Embedded Wood, Plastic, Stainless Steel Alloy and Wood. The All New Advanced Bi-Metal Hole Saw by M.K. Morse®. Our Latest Sawing Innovation Replaces All Current Morse Bi-Metal Hole Saw Solutions Into One, Simple Optimized Powerhouse. Arbor Required.

Features

- Patent pending tooth set design - optimized to remove material faster

- Premium M42 high speed steel cutting edge, 8% cobalt - over 2X the life of our AV model

- New Cap - Reduces run out and vibration

- Heavy duty 0.05 in side wall - for greater stability

- New Side Slot - Increased leverage for faster, easier slug removal

- New exterior red coating - reduces side wall friction for efficient cutting
