# M.K. Morse® 166034 CTS Shallow Hole Cutter, 9/16 in dia, 3/16 in D Cutting

**Brand:** [M.K. MORSE](https://maxsupplyco.com/brands/M.K.%20MORSE)
**SKU:** TCU50500
**MPN:** CTS09
**Price:** $31.04 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/m-k-morse-cts09

## Features

- Designed for quick, clean precise cuts in metals and plastics while offering excellent usage life
- Precision ground triple chip tooth for smooth cutting
- Ejector spring for slug removal
- Step center pilot bit reduces "break through" impact
- Grooved gullet directs chips away from the cut
- Flat shank fits most drill chucks
- 3/16 in cutting depth for sheet metal

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 050326166034 |
| Type | Shallow |
| Brands | M.K. MORSE |
| Series | CTS |
| Diameter | 9/16 in |
| Shank Type | Flat |
| Width (in) | 1.968 |
| Height (in) | 4.566 |
| Length (in) | 1.181 |
| Manufacturer | The M.K. Morse Company |
| Cutting Depth | 3/16 in |
| Shank Diameter | 3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | CTS09 |

## Description

M.K. Morse® Hole Cutter, Shallow, series: CTS, 9/16 in dia, 3/16 in Cutting Depth, 1/4 in Drill, Carbide Cutting Edge, Flat Shank, 3/8 in Shank, Applicable Materials: Aluminum, PVC/Abs, Plastic, Pipe, Sheet Metal and Stainless Steel.

Features

- Designed for quick, clean precise cuts in metals and plastics while offering excellent usage life

- Precision ground triple chip tooth for smooth cutting

- Ejector spring for slug removal

- Step center pilot bit reduces "break through" impact

- Grooved gullet directs chips away from the cut

- Flat shank fits most drill chucks

- 3/16 in cutting depth for sheet metal
