# M.K. Morse® 167123 CTD Deep Hole Cutter, 1-3/16 in dia, 1 in D Cutting

**Brand:** [M.K. MORSE](https://maxsupplyco.com/brands/M.K.%20MORSE)
**SKU:** TCU50522
**MPN:** CTD19
**Price:** $58.89 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/m-k-morse-ctd19

## Features

- Designed for quick, clean precise cuts in metals and plastics while offering excellent usage life
- Precision ground triple chip tooth for smooth cutting
- Ejector spring for slug removal
- Step center pilot bit reduces "break through" impact
- Grooved gullet directs chips away from the cut
- Flat shank fits most drill chucks
- 1 in for pipe and conduit
- 3/16 in cutting depth for sheet metal

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 050326167123 |
| Type | Deep |
| Brands | M.K. MORSE |
| Series | CTD |
| Diameter | 1-3/16 in |
| Shank Type | Flat |
| Width (in) | 2.047 |
| Height (in) | 5.511 |
| Length (in) | 1.417 |
| Manufacturer | The M.K. Morse Company |
| Cutting Depth | 1 in |
| Shank Diameter | 3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | CTD19 |

## Description

M.K. Morse® Hole Cutter, Deep, series: CTD, 1-3/16 in dia, 1 in Cutting Depth, 1/4 in Drill, Carbide Cutting Edge, Flat Shank, 3/8 in Shank, Applicable Materials: Aluminum, PVC/Abs, Plastic, Pipe, Sheet Metal and Stainless Steel.

Features

- Designed for quick, clean precise cuts in metals and plastics while offering excellent usage life

- Precision ground triple chip tooth for smooth cutting

- Ejector spring for slug removal

- Step center pilot bit reduces "break through" impact

- Grooved gullet directs chips away from the cut

- Flat shank fits most drill chucks

- 1 in for pipe and conduit

- 3/16 in cutting depth for sheet metal
