# M.K. Morse® CSM9NXTB Metal Devil® Electric Circular Saw, 9 in Blade, 1 in Arbor/Shank, 3-1/4 in Cutting, Right Blade Side

**Brand:** [M.K. MORSE](https://maxsupplyco.com/brands/M.K.%20MORSE)
**SKU:** TEL13010
**MPN:** CSM9NXTB
**Price:** $455.16 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/m-k-morse-csm9nxtb

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 050326100977 |
| Speed | 2500 rpm |
| Brands | M.K. MORSE |
| Series | Metal Devil® |
| Voltage | 120V AC |
| Width (in) | 14 |
| Handle Type | Anti-Slip/Soft Grip |
| Height (in) | 17.87 |
| Length (in) | 22 |
| Blade Length | 9 in |
| Manufacturer | The M.K. Morse Company |
| Product Type | Bare Tool |
| Cutting Depth | 3-1/4 in |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | MCISO9002CSA Certified |
| Manufacturer Part Number | CSM9NXTB |

## Description

M.K. Morse® Electric Circular Saw, Bare Tool Tool/Kit, series: Metal Devil®, 9 in Blade, Right Blade Side, 1 in, 2500 RPM, Cutting Capacity: 3-1/4 in, 90°Cutting Angle, Bevel Capacity: 0 to 45°, Steel Blade, 120 VAC, 15 A, Non-Slip/Soft Grip.
