# M.K. Morse® CSM7NXTB Metal Devil® Electric Circular Saw, 7 in Blade, 20 mm Arbor/Shank, 2.36 in Cutting

**Brand:** [M.K. MORSE](https://maxsupplyco.com/brands/M.K.%20MORSE)
**SKU:** TEL13020
**MPN:** CSM7NXTB
**Price:** $285.48 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/m-k-morse-csm7nxtb

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 050326100960 |
| Speed | 3500 rpm |
| Brands | M.K. MORSE |
| Series | Metal Devil® |
| Voltage | 120V AC |
| Width (in) | 13.5 |
| Handle Type | Sure Grip |
| Height (in) | 12.37 |
| Length (in) | 19 |
| Manufacturer | The M.K. Morse Company |
| Product Type | Bare Tool |
| Cutting Depth | 2.36 in |
| Blade Diameter | 7 in |
| Arbor/Shank Size | 20 mm |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | MCISO9002CSA Certified |
| Manufacturer Part Number | CSM7NXTB |

## Description

M.K. Morse® Electric Circular Saw, Bare Tool Tool/Kit, series: Metal Devil®, 7 in Blade, 20 mm, 3500 RPM, Cutting Capacity: 2.36 in, Steel Blade, 120 VAC, 11 A, Sure Grip.
