# Lenox® Speed Slot® 1772961 44A Arbored Hole Saw with T3 Technology™, 2-3/4 in dia, 1-1/2 in D Cutting, HSS Cutting Edge, 1/2 in Arbor

**Brand:** [LENOX](https://maxsupplyco.com/brands/LENOX)
**SKU:** 1772961-11696
**MPN:** 1772961
**Price:** $21.67 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/lenox-1772961

## Features

- Improved metal cutting performance - increased wall thickness improves durability and minimizes tooth loss optimized tooth design penetrates metal with ease
- Fast, efficient cutting in wood - larger, sharper teeth remove more wood for fast cutting
- Easy plug removal - SPEED SLOT® staircase design for fast, easy plug ejection vs prior Lenox® generation
- 50% longer life
- 2X more durable

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885363002812 |
| Type | 44A Arbored |
| Speed | 125/60/80/160/185 RPM |
| Brands | LENOX |
| Diameter | 2-3/4 in |
| Warranty | 3 year |
| Width (in) | 3.1 |
| Height (in) | 5.5 |
| Length (in) | 4 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 1-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | OSHA Hazard Communication Standard (29 CFR 1910.1200) |
| Manufacturer Part Number | 1772961 |

## Description

Lenox® Speed Slot® Hole Saw, 44A Arbored, 2-3/4 in dia, 1-1/2 in Cutting Depth, 1/2 in Arbor, HSS Cutting Edge, Bi-Metal Body, Toothed Cutting Edge, 125/60/80/160/185 rpm, Use Arbor: 2L, 6L Snap-Back™ and 2L, 3L, 6L or 7L Standard, Applicable Materials: Aluminum, Brass, Cast Iron, Mild Steel and Stainless Steel

Features

- Improved metal cutting performance - increased wall thickness improves durability and minimizes tooth loss optimized tooth design penetrates metal with ease

- Fast, efficient cutting in wood - larger, sharper teeth remove more wood for fast cutting

- Easy plug removal - SPEED SLOT® staircase design for fast, easy plug ejection vs prior Lenox® generation

- 50% longer life

- 2X more durable
