# Klein® VDV770129 Scout® Pro Max Replacement Carrying Case, Polyester, Black

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** VDV770129-11611
**MPN:** VDV770129
**Price:** $69.55 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-vdv770129

## Features

- Strips 6 to 12 AWG solid and 8 to 14 AWG stranded PV wire with ease
- Grip and strip wire with a compound single-action motion
- Precision machined stripping holes easily remove thick insulation without damaging the wire
- Wire stopper attachment is sold separately to strip consistent lengths of wire every time
- Removes up to 1 in in length of the insulation layer (jacket layer) in a single step
- Tension loaded wire-grip gently holds the cable while retaining cable geometry
- Cast alloy chassis with heavy-duty ecoat finish for corrosion resistance and durability
- Wire gauge: 8, 10, 12, 14
- Smooth handle finish
- Jaw capacity: 1 in
- Wire stopper attachment, stripping blade holes, wire cutter
- Handle material: molded plastic

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644584046 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 9.4500 |
| Height (in) | 3.1500 |
| Length (in) | 10.6300 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 9.45 in |
| Overall Height | 3.15 in |
| Overall Length | 10.63 in |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | VDV770129 |

## Description

Keep your Scout® Pro Max network cable tester and accessories safe with this durable polyester carrying case. The custom-designed compartments holds tester, remotes, and leads securely. EVA foam protects and cushions equipment.

Features

- Strips 6 to 12 AWG solid and 8 to 14 AWG stranded PV wire with ease

- Grip and strip wire with a compound single-action motion

- Precision machined stripping holes easily remove thick insulation without damaging the wire

- Wire stopper attachment is sold separately to strip consistent lengths of wire every time

- Removes up to 1 in in length of the insulation layer (jacket layer) in a single step

- Tension loaded wire-grip gently holds the cable while retaining cable geometry

- Cast alloy chassis with heavy-duty ecoat finish for corrosion resistance and durability

- Wire gauge: 8, 10, 12, 14

- Smooth handle finish

- Jaw capacity: 1 in

- Wire stopper attachment, stripping blade holes, wire cutter

- Handle material: molded plastic
