# Klein® VDV500-123 Probe-Pro Tracing Probe, Plastic and Metal

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** VDV500-123-11611
**MPN:** VDV500-123
**Price:** $59.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-vdv500-123

## Features

- Traces open-ended, non-energized wiring when used with toner-pro tone generator
- Responsive, durable, replaceable non-metallic, conductive tip
- Work light for use in dark spaces
- 3.5 mm headphone jack for noisy environments (headphones not included)
- Terminal block on probe to confirm the toned pair has been located
- Tool-less, twist-and-lock replacement tip
- One push power button with power-on LED indicator with no need to hold button down
- Auto power-off
- Low battery indicator
- Works with Klein® Scout® Pro, Lan scout®, JR and Commander™ series of testers
- Battery life: 25 hr

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644692345 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 1.2 |
| Height (in) | 9 |
| Length (in) | 1.4 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1.2 in |
| Overall Height | 9 in |
| Overall Length | 1.4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | VDV500-123 |

## Description

The professional series probe-pro tone tracer traces non-active wiring when used with toner-pro tone generator. It features a responsive, durable, replaceable non-metallic, conductive tip and a work light for use in dark spaces. A headphone jack allows for headphone (not included) use in extreme noise environments. The terminal block confirms the toned pair has been located. Includes:Tracing probe4 x AAA batteries.

Features

- Traces open-ended, non-energized wiring when used with toner-pro tone generator

- Responsive, durable, replaceable non-metallic, conductive tip

- Work light for use in dark spaces

- 3.5 mm headphone jack for noisy environments (headphones not included)

- Terminal block on probe to confirm the toned pair has been located

- Tool-less, twist-and-lock replacement tip

- One push power button with power-on LED indicator with no need to hold button down

- Auto power-off

- Low battery indicator

- Works with Klein® Scout® Pro, Lan scout®, JR and Commander™ series of testers

- Battery life: 25 hr
