# Klein® S6 Nut Driver, 3/16 in, Hollow Shank, Black Smooth Grip Handle, ANSI/ASME Specified, Polished Chrome

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA39740
**MPN:** S6
**Price:** $6.58 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-s6

## Features

- Standard length works for most applications
- Smooth Comfordome® handles fit the palm of the hand comfortably
- Handles are color coded for easy identification
- Hollow shafts facilitate work on stacked circuit boards or other long bolt applications
- Internal flanges provide solid, twist-resistant shaft anchor
- Fits over long bolts and studs
- Smooth Comfordome® handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644326523 |
| Type | 3/16 in |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 1 |
| Height (in) | 1 |
| Length (in) | 6.625 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shaft Length | 3 in |
| Shank Length | 3 in |
| Drive/Shank Size | 3/16 in |
| Nut Driver Sizes | 3/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Manufacturer Part Number | S6 |

## Description

Klein® nut driver, 3/16 in, 6-5/8 in OAL, Imperial, Hollow Shank, 3 in Shank Length, Smooth Grip, Plastic Handle, Black, ANSI/ASME Specified Specifications Met, Polished Chrome, Chrome Vanadium, Non-magnetic.

Features

- Standard length works for most applications

- Smooth Comfordome® handles fit the palm of the hand comfortably

- Handles are color coded for easy identification

- Hollow shafts facilitate work on stacked circuit boards or other long bolt applications

- Internal flanges provide solid, twist-resistant shaft anchor

- Fits over long bolts and studs

- Smooth Comfordome® handle
