# Klein® QRST15 Step Drill Bit, Quick Release, Spiral Flute, 7/8 to 1-3/8 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** QRST15-11611
**MPN:** QRST15
**Price:** $62.06 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-qrst15

## Features

- Impact rated shaft allows for use with impact drivers and standard drills
- Double spiral flute removes chips for faster cuts and drilling
- Fast-starting, non-walking drill tip
- For use on steel (up to 16 ga), wood, plastic, and aluminum
- Multi-material drilling

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644533051 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | High Speed Steel |
| Warnings | Always ensure that you and persons in the vicinity wear approved eye protectionRead and follow safety instructions in power tool owner's manual |
| Width (in) | 1.3800 |
| Height (in) | 3.5700 |
| Length (in) | 1.3800 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1.8 in |
| Overall Height | 3.6 in |
| Overall Length | 1.8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | QRST15 |

## Description

The dual spiral flutes on Klein® step drill bits help pull the step bit through the material for faster cutting. The aluminum titanium coating is 10 times more durable than steamed black oxide for longer bit life. Impact rated, the 1/4 in hex shank provides a firm, positive grip and allows quick and convenient usage with an impact driver and a drill. 3 hole sizes with laser marking for easy identification.

Features

- Impact rated shaft allows for use with impact drivers and standard drills

- Double spiral flute removes chips for faster cuts and drilling

- Fast-starting, non-walking drill tip

- For use on steel (up to 16 ga), wood, plastic, and aluminum

- Multi-material drilling
