# Klein® PND91610 Power Magnetic Nut Driver, 9/16 in, Hollow Shank

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** TAC42015
**MPN:** PND91610
**Price:** $23.55 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-pnd91610

## Features

- Hollow shaft magnetic nut driver for long bolts, studs or threaded rod
- Fits in Klein® switch drive handle or any power tool
- Impact rated for the most aggressive power tools

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644327537 |
| Type | 9/16 in Tip |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 2.63 |
| Height (in) | 0.63 |
| Length (in) | 14 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shaft Length | 10 in |
| Overall Length | 11.313 in |
| Nut Driver Sizes | 9/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | PND91610 |

## Description

These Hollow Shaft Magnetic Nut Drivers Are Designed for Long Bolts, Studs or Threaded Rod Jobs. the Magnetic Head Holds Nuts and Bolts to Aid in Hard to Reach Installations. the Wrench Assist End is Designed for High Torque Loosening Found in Many Jobs. Impacted Rated for the Most Aggressive Power Tools.

Features

- Hollow shaft magnetic nut driver for long bolts, studs or threaded rod

- Fits in Klein® switch drive handle or any power tool

- Impact rated for the most aggressive power tools
