# Klein® PH3355 Power Driver Bit, #3 Phillips®Point, 3-1/2 in L, Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** TAC42040
**MPN:** PH3355
**Price:** $11.77 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-ph3355

## Features

- Precision machined to ensure consistent fit
- Custom heat treated for long life
- Designed and constructed to withstand impact drills
- Designed to withstand impact drills

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644327278 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bit Size | #3 |
| Bit Type | #3 Phillips |
| Material | Steel |
| Bit Length | 3-1/2 in |
| Point Type | Phillips® |
| Shank Type | Hex |
| Width (in) | 3.75 |
| Height (in) | 0.5 |
| Length (in) | 9.38 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 3.5 in |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | PH3355 |

## Description

Klein® Power Driver Bit, #3 point, Phillips®Point, 3-1/2 in OAL, Hex Shank, 1/4 in Shank, Steel. Klein® Power Drivers Are Manufactured in The U.S.A. to Ensure Proper Fit in Every Application. Each Power Driver is Precision Machined, Heat Treated and Finished to The Gold Standards Klein Tools Puts Into Every Screwdriver Blade. Proprietary Processes Create The Longest Life Power Driver Bit in The Industry. Tight Fitting Tips Reduce Wear and Deliver The Premium Performance You Expect From A Klein.

Features

- Precision machined to ensure consistent fit

- Custom heat treated for long life

- Designed and constructed to withstand impact drills

- Designed to withstand impact drills
