# Klein® O5098 Extra-Wide Jaw Adjustable Wrench, 6140 Forged Steel, 8 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** O5098-11611
**MPN:** O5098
**Price:** $24.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-o5098

## Features

- Easy to adjust knurls for smooth, single-handed operation
- Made with alloy steel to handle the torque and wear of tough jobs
- Forged heat-treated alloy steel ensures maximum strength and lightness for optimum performance
- Chrome plated for maximum rust resistance
- Large loop hole in the handle for tethering or hanging on a peg
- Contoured dipped handle for extra grip and comfort
- Jaw capacity: 1.65 in
- Orange pantone 165C handle color
- Plastisol dipped handle finish

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644190230 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated, plastic-dipped or slip-on plastic handles are not intended for protection against electrical shockDo not push or hammer wrenchDo not extend handle length |
| Width (in) | 2.7500 |
| Height (in) | 0.5000 |
| Length (in) | 8.3750 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 5.75 in |
| Overall Width | 2.75 in |
| Overall Height | 0.50 in |
| Overall Length | 8.38 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASME B107.100 |
| Manufacturer Part Number | O5098 |

## Description

Klein Tools 8 in extra-wide jaw adjustable wrench is made of forged, heat-treated alloy steel for maximum strength and light weight. Jaws are precision-machined to ensure smooth operation. Contoured, plastic-dipped handles make them easy to grip and comfortable to use.

Features

- Easy to adjust knurls for smooth, single-handed operation

- Made with alloy steel to handle the torque and wear of tough jobs

- Forged heat-treated alloy steel ensures maximum strength and lightness for optimum performance

- Chrome plated for maximum rust resistance

- Large loop hole in the handle for tethering or hanging on a peg

- Contoured dipped handle for extra grip and comfort

- Jaw capacity: 1.65 in

- Orange pantone 165C handle color

- Plastisol dipped handle finish
