# Klein® O50712 Extra-Capacity Adjustable Wrench, 6140 Forged Steel, 12 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** O50712-11611
**MPN:** O50712
**Price:** $29.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-o50712

## Features

- Adjustable wrench with extra capacity and smaller size for jobs in confined spaces
- Easy to adjust knurls for smooth, single-handed operation
- Made with alloy steel to handle the torque and wear of tough jobs
- Forged heat-treated alloy steel ensures maximum strength and lightness for optimum performance
- Chrome plated for maximum rust resistance
- Large loop hole in the handle for tethering or hanging on a peg
- Contoured dipped handle for extra grip and comfort
- Jaw capacity: 1.74 in
- Orange pantone 165C handle color
- Plastisol dipped handle finish

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644190285 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated, plastic-dipped or slip-on plastic handles are not intended for protection against electrical shockDo not push or hammer wrenchDo not extend handle length |
| Width (in) | 3.1300 |
| Height (in) | 0.7000 |
| Length (in) | 12.2500 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 9 in |
| Overall Width | 3.13 in |
| Overall Height | 0.70 in |
| Overall Length | 12.25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASME B107.100 |
| Manufacturer Part Number | O50712 |

## Description

Klein Tools 12 in extra-capacity adjustable wrench is made of forged, heat-treated alloy steel for maximum strength and light weight. Jaws are precision-machined to ensure smooth operation. Contoured, plastic-dipped handles make them easy to grip and comfortable to use.

Features

- Adjustable wrench with extra capacity and smaller size for jobs in confined spaces

- Easy to adjust knurls for smooth, single-handed operation

- Made with alloy steel to handle the torque and wear of tough jobs

- Forged heat-treated alloy steel ensures maximum strength and lightness for optimum performance

- Chrome plated for maximum rust resistance

- Large loop hole in the handle for tethering or hanging on a peg

- Contoured dipped handle for extra grip and comfort

- Jaw capacity: 1.74 in

- Orange pantone 165C handle color

- Plastisol dipped handle finish
