# Klein® O50710 Extra-Capacity Adjustable Wrench, 6140 Forged Steel, 10 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** O50710-11611
**MPN:** O50710
**Price:** $24.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-o50710

## Features

- Easy to adjust knurls for smooth, single-handed operation
- Made with alloy steel to handle the torque and wear of tough jobs
- Heat treated alloy steel to handle the torque and wear of demanding jobs
- Chrome plated for maximum rust resistance
- Large loop hole in the handle for tethering or hanging on a peg
- Contoured dipped handle for extra grip and comfort
- Handle length: 7.5 in
- Jaw capacity: 1.48 in
- Handle color: orange pantone 165C

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644190247 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated. Plastic-dipped or slip-on plastic handles are not intended for protection against electrical shockDo not push or hammer wrenchDo not extend handle length |
| Width (in) | 2.6900 |
| Height (in) | 0.6000 |
| Length (in) | 10.2500 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 2.69 in |
| Overall Height | 0.6 in |
| Overall Length | 10.25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASME B107.100 |
| Manufacturer Part Number | O50710 |

## Description

Klein Tools 10 in extra capacity adjustable wrench is made of forged, heat-treated alloy steel for maximum strength and light weight. Jaws are precision-machined to ensure smooth operation. Contoured, plastic-dipped handles make them easy to grip and comfortable to use.

Features

- Easy to adjust knurls for smooth, single-handed operation

- Made with alloy steel to handle the torque and wear of tough jobs

- Heat treated alloy steel to handle the torque and wear of demanding jobs

- Chrome plated for maximum rust resistance

- Large loop hole in the handle for tethering or hanging on a peg

- Contoured dipped handle for extra grip and comfort

- Handle length: 7.5 in

- Jaw capacity: 1.48 in

- Handle color: orange pantone 165C
