# Klein® O5064 Extra-Capacity Adjustable Wrench, 6140 Forged Steel, 4 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** O5064-11611
**MPN:** O5064
**Price:** $9.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-o5064

## Features

- Easy to adjust knurls for smooth, single-handed operation
- Made with alloy steel to handle the torque and wear of tough jobs
- Forged heat-treated alloy steel ensures maximum strength and lightness for optimum performance
- Chrome plated for maximum rust resistance
- Large loop hole in the handle for tethering or hanging on a peg
- Contoured dipped handle for extra grip and comfort
- Jaw capacity: 0.59 in
- Orange pantone 165C handle color
- Plastisol dipped handle finish

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644190148 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated, plastic-dipped or slip-on plastic handles are not intended for protection against electrical shockDo not push or hammer wrenchDo not extend handle length |
| Width (in) | 1.2500 |
| Height (in) | 0.3600 |
| Length (in) | 4.2500 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 3 in |
| Overall Width | 1.25 in |
| Overall Height | 0.36 in |
| Overall Length | 4.25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASME B107.100 |
| Manufacturer Part Number | O5064 |

## Description

Klein Tools 4 in extra-capacity adjustable wrench is made of forged, heat-treated alloy steel for maximum strength and light weight. Jaws are precision-machined to ensure smooth operation. Contoured, plastic-dipped handles make them easy to grip and comfortable to use.

Features

- Easy to adjust knurls for smooth, single-handed operation

- Made with alloy steel to handle the torque and wear of tough jobs

- Forged heat-treated alloy steel ensures maximum strength and lightness for optimum performance

- Chrome plated for maximum rust resistance

- Large loop hole in the handle for tethering or hanging on a peg

- Contoured dipped handle for extra grip and comfort

- Jaw capacity: 0.59 in

- Orange pantone 165C handle color

- Plastisol dipped handle finish
