# Klein® NCVT1P NCVT Voltage Tester Pen, 1000 V Max Working

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** NCVT1P-11611
**MPN:** NCVT1P
**Price:** $19.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-ncvt1p-non-contact-voltage-tester-pen-50-to-1000v-ac

## Features

- Voltage Tester provides non-contact detection of voltage in cables, cords, circuit breakers, lighting fixtures, switches, non tamper-resistant outlets and wires
- Volt Pen with high intensity, bright green LED indicates the tester is powered on
- When voltage is detected, a high intensity, bright red LED illuminates and an audible tone will sound
- Auto power-off feature conserves and extends battery life
- Lightweight compact design with a convenient clip to fit securely in your pocket
- 6.6 ft (2 m) drop protection
- 50 - 500 Hz frequency rating
- Non-contact detection and testing of AC voltage; not recommended for tamper-resistant outlets
- Uses 2 x AAA batteries

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644693700 |
| Type | Voltage Tester Pen |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Voltage | 50 - 1000V AC |
| Includes | Instructions and 2 x AAA 1.5 Volt Batteries |
| Warnings | Read, understand, and follow all warnings, cautions, safety information, and instructions in this manual before operating or servicing this tester. Failure to follow instructions could result in death or serious injuryNever assume neutral or ground wires are de-energized. Neutrals in multi-wire branch circuits may be energized when disconnected and must be retested before handling |
| Width (in) | 0.72 |
| Height (in) | 1 |
| Length (in) | 5.5 |
| Battery Type | AAA |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Drop Protection | 9.8 ft (3 m) |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CAT IV 1000V |
| Manufacturer Part Number | NCVT1P |

## Description

Klein Tools Non-Contact Voltage Tester detects standard voltage in cables, cords, circuit breakers, lighting fixtures, switches, non tamper-resistant outlets and wires. A bright green LED indicates the tester is powered on. It changes to red and an audible tone sounds when voltage is detected.

Features

- Voltage Tester provides non-contact detection of voltage in cables, cords, circuit breakers, lighting fixtures, switches, non tamper-resistant outlets and wires

- Volt Pen with high intensity, bright green LED indicates the tester is powered on

- When voltage is detected, a high intensity, bright red LED illuminates and an audible tone will sound

- Auto power-off feature conserves and extends battery life

- Lightweight compact design with a convenient clip to fit securely in your pocket

- 6.6 ft (2 m) drop protection

- 50 - 500 Hz frequency rating

- Non-contact detection and testing of AC voltage

- not recommended for tamper-resistant outlets

- Uses 2 x AAA batteries
