# Klein® LS10M Standard Long Hex Key Set, Metric, CR-V Steel, Orange, 10 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** LS10M-11611
**MPN:** LS10M
**Price:** $12.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-ls10m

## Features

- 10 sizes included: 1.5 mm, 2 mm, 2.5 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm, 7 mm, 8 mm, 10 mm
- Heat-treated and tempered hex keys for added strength and durability
- Rust resistant black phosphate coating on every key
- Chamfered ends for high engagement with fasteners
- Secure storage with internal locking mechanism to prevent loss of keys
- Twist-to-Lock case for hassle-free hex key removal
- Cross-compatible, interlocking cases for sleek and convenient storage to stack with other twist-to-lock cases
- Key length: 3 in to 7 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644330667 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionDo not use a pipe or similar extension to increase leverageNot insulated; will not protect against electrical shock |
| Width (in) | 2.6400 |
| Height (in) | 1.1400 |
| Length (in) | 6.9700 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3.1 in |
| Overall Height | 1.12 in |
| Overall Length | 7 in |
| Number of Pieces | 10 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric |
| Manufacturer Part Number | LS10M |

## Description

Klein Tools 10-key hex key set conveniently consolidates the most popular metric sizes into one compact case. The industrial strength, extended reach chamfered-end hex keys are designed for high engagement with fasteners. The secure storage case features an internal locking mechanism to prevent loss of keys.Includes:(10) metric-sized keysCaddy

Features

- 10 sizes included: 1.5 mm, 2 mm, 2.5 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm, 7 mm, 8 mm, 10 mm

- Heat-treated and tempered hex keys for added strength and durability

- Rust resistant black phosphate coating on every key

- Chamfered ends for high engagement with fasteners

- Secure storage with internal locking mechanism to prevent loss of keys

- Twist-to-Lock case for hassle-free hex key removal

- Cross-compatible, interlocking cases for sleek and convenient storage to stack with other twist-to-lock cases

- Key length: 3 in to 7 in
