# Klein® K23 Screw Holding Screwdriver, 3/16 in Slotted Point, Steel Shank, 5-1/4 in OAL, Plastic Handle, Polished Chrome

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA36720
**MPN:** K23
**Price:** $9.40 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-k23

## Features

- Split blade screw holding driver wedges into screw slot
- Positive gripping action holds, starts and drives slotted screws in awkward, hard to reach places
- Not designed for torque or tightening
- Has pocket clip

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644321061 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bit Size | 3/16 in |
| Material | Steel |
| Tip Size | 3/16 in |
| Tip Type | Screw Holding |
| Point Type | Keystone/Slotted |
| Shank Type | Round |
| Width (in) | 0.25 |
| Handle Type | Fluted/Pocket Clip |
| Height (in) | 0.25 |
| Length (in) | 5.25 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shank Length | 3 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Manufacturer Part Number | K23 |

## Description

Klein® Screwdriver, Screw Holding, Imperial, Keystone/Slotted point, 3/16 in point, 5-1/4 in OAL, Round Shank, 3 in Shank Length, Steel Shank, No Insulated, No ESD-Safe, Fluted/Pocket Clip Handle, High Dielectric Plastic Handle, Steel, Chrome Plated, Red. Klein® Screwdrivers Give Professionals Extra Quality Features That Have Made The Klein® Name Famous for Hand Tools Features That Assure Greater Convenience, Comfort and Efficiency in Use, Plus Exceptional Strength and Durability. All Klein® Drivers Are Made of The Highest Quality Tempered Steel, Carefully Heat Treated for Maximum Strength. Shafts Have Integral Flanges That Provide an Extra Strong, Torque Proof Anchor in The Handle. Strong, Durable Black Tips Are Forged and Precision Ground with Square Edges to Fit Screw Openings Securely. They Resist Slippage and Provide Positive Turning Action.

Features

- Split blade screw holding driver wedges into screw slot

- Positive gripping action holds, starts and drives slotted screws in awkward, hard to reach places

- Not designed for torque or tightening

- Has pocket clip
