# Journeyman™ Torx® JTH4E17 Ball End Hex Key, 1/2 in Hex, T-Handle Handle

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** JTH4E17-11611
**MPN:** JTH4E17
**Price:** $15.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-jth4e17

## Features

- T-handle design delivers maximum power
- Treated steel for rust and corrosion resistance
- Sizes laser etched on blade
- Blade through handle design for high torque applications
- Tip-Ident® sizes marked
- Convenient hang hole
- Red/black handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 926443366216 |
| Type | 1/2 in Hex |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Hex Size | 1/2 in |
| Width (in) | 5 |
| Height (in) | 1 |
| Length (in) | 5.75 |
| Blade Length | 4 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | JTH4E17 |

## Description

Journeyman™ Torx® Hex Key, Ball End, Imperial, 1/2 in Hex, T-Handle Handle, Steel Blade

Features

- T-handle design delivers maximum power

- Treated steel for rust and corrosion resistance

- Sizes laser etched on blade

- Blade through handle design for high torque applications

- Tip-Ident® sizes marked

- Convenient hang hole

- Red/black handle
