# Klein® J63215 Journeyman™ Compact Cable Cutter, Gray Pantone 429C and Black, Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** J63215-11611
**MPN:** J63215
**Price:** $26.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-j63215

## Features

- Cuts and removes aluminum metal clad (MC) cable jacket
- Hot-riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Forged from custom, US-made durable tool steel for extreme durability
- State-of-the-art, dual material Journeyman™ handles provide a better grip without sacrificing tool strength or durability
- Perfect for working in confined spaces
- Do not use to cut steel or ACSR
- Smooth handle finish
- Jaw capacity: 0.04 in
- Curved blades, high-leverage
- Handle material: molded plastic
- Metal pin joint pin

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644632204 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Whenever possible, always de-energize lines and equipment prior to working on or around them; Klein® insulated tools are designed only to reduce the chance of injury where the tool may make contact with an energized sourceAlways inspect your tools before use; destroy tool if insulation becomes damaged in any wayBecause moisture, films, or other surface contaminants are conductive, Klein Tools must be kept clean, dry, and free of any surface contaminantsWear approved eye protection |
| Width (in) | 2.0300 |
| Height (in) | 0.7000 |
| Length (in) | 6.5800 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 4.43 in |
| Overall Width | 2.03 in |
| Overall Height | 0.68 in |
| Overall Length | 6.58 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | J63215 |

## Description

Klein Tools Journeyman™ compact cable cutter was designed to cut up to 1/0 AWG aluminum and copper wire. Journeyman™ handles provide a better grip without sacrificing tool strength and durability. Smooth action with the hot-riveted joint.

Features

- Cuts and removes aluminum metal clad (MC) cable jacket

- Hot-riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Forged from custom, US-made durable tool steel for extreme durability

- State-of-the-art, dual material Journeyman™ handles provide a better grip without sacrificing tool strength or durability

- Perfect for working in confined spaces

- Do not use to cut steel or ACSR

- Smooth handle finish

- Jaw capacity: 0.04 in

- Curved blades, high-leverage

- Handle material: molded plastic

- Metal pin joint pin
