# Klein® J228-8 Journeyman™ Diagonal Cutting Plier, Adjustable, Short Jaw, 13/16 in L x 1-3/16 in W x 7/16 in Thick Jaw

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** J228-8-11611
**MPN:** J228-8
**Price:** $36.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-j228-8

## Features

- High leverage design, rivet is closer to the cutting edge for 36% greater cutting and gripping power than other plier designs
- Short jaws and beveled cutting edges permit close cutting of wire
- Induction hardened cutting edges for extended life
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- State-of-the-art, dual material Journeyman™ handles provide a better grip without sacrificing tool strength or durability
- Hard, black material for toughness and durability
- Soft material on outer surface for comfort and a firm grip
- Color coded handles allow for quick identification of tool
- Custom, US made steel tool
- Red/black handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644721076 |
| Type | Diagonal Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Series | Journeyman |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 1.188 in |
| Joint Type | Adjustable |
| Width (in) | 4 |
| Height (in) | 0.88 |
| Length (in) | 10.63 |
| Cutting Type | Standard |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 6.5 in |
| Overall Length | 8.125 in |
| Tether Capable | No |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | J228-8 |

## Description

Klein® Journeyman™ Cutting Plier, Adjustable, Short Jaw, 0.813 in L x 1.188 in W x 0.813 in Thick Jaw, Tool Steel Jaw, Diagonal/High Leverage/Standard Cut, 8-1/8 in OAL, Ergonomic Handle, 6-1/2 in Handle Length, Plastic Handle, No, Black/Red.

Features

- High leverage design, rivet is closer to the cutting edge for 36% greater cutting and gripping power than other plier designs

- Short jaws and beveled cutting edges permit close cutting of wire

- Induction hardened cutting edges for extended life

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- State-of-the-art, dual material Journeyman™ handles provide a better grip without sacrificing tool strength or durability

- Hard, black material for toughness and durability

- Soft material on outer surface for comfort and a firm grip

- Color coded handles allow for quick identification of tool

- Custom, US made steel tool

- Red/black handle
