# KLEIN® J2159CRTP Hybrid Pliers w/ Crimper, Fish Tape Puller and Wire Stripper, 10-14 AWG Solid and 12-16 Stranded Wire, 9.11 L x 0.75 H x 2.25 W in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** J2159CRTP-11611
**MPN:** J2159CRTP
**Price:** $49.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-j2159crtp

## Features

- Multi-purpose Hybrid Pliers save time and lessen the tool count
- Pliers strip 10-14 AWG solid and 12-16 stranded wire
- Wide knurled head easily grabs and twists wires
- Quickly and easily pulls 1/8-in or 1/4 in flat steel fish tape without damaging the tape
- Made in USA
- Crimps non-insulated connectors, lugs and terminals and features high-leverage design for increased cutting power
- 6-32 and 8-32 bolt shearing
- Full length, induction hardened cutting knives for hard wire
- Dual-material Journeyman grips are more comfortable and last longer than other handles
- Side cut cutting edge style
- Square nose type
- Strip (10-14 SLD)(12-16 STR), bolt shear #6-32 and #8-32, crimps non-insulated connectors, lugs and terminals, cuts screws, nails and most hardened wire
- Jaw thickness: 0.6 in
- Jaw length: 2.04 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644701511 |
| Type | High Leverage Stripping Crimping Shearing Side-Cut Hybrid Plier |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Chrome-Vanadium Steel |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNOT insulated. Plastic-dipped or slip-on plastic handles are NOT intended for protection against electrical shockNever use on or near live electrical circuits |
| Jaw Width | 1.154 in |
| Joint Type | Solid |
| Width (in) | 2.25 |
| Handle Type | Comfort Grip |
| Height (in) | 0.75 |
| Length (in) | 9.11 |
| Knife Length | 0.8 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 5 in |
| Tether Capable | No |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | J2159CRTP |

## Description

Features

- Multi-purpose Hybrid Pliers save time and lessen the tool count

- Pliers strip 10-14 AWG solid and 12-16 stranded wire

- Wide knurled head easily grabs and twists wires

- Quickly and easily pulls 1/8-in or 1/4 in flat steel fish tape without damaging the tape

- Made in USA

- Crimps non-insulated connectors, lugs and terminals and features high-leverage design for increased cutting power

- 6-32 and 8-32 bolt shearing

- Full length, induction hardened cutting knives for hard wire

- Dual-material Journeyman grips are more comfortable and last longer than other handles

- Side cut cutting edge style

- Square nose type

- Strip (10-14 SLD)(12-16 STR), bolt shear #6-32 and #8-32, crimps non-insulated connectors, lugs and terminals, cuts screws, nails and most hardened wire

- Jaw thickness: 0.6 in

- Jaw length: 2.04 in
