# Klein® J2000-9NECRTP Journeyman™ New England Nose Lineman's Plier, 1-19/32 in L x 1-1/4 in W x 5/8 in Thick Tool Steel Jaw

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** J2000-9NECRTP-11611
**MPN:** J2000-9NECRTP
**Price:** $60.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-j2000-9necrtp

## Features

- Unique handle tempering helps to absorb the snap when cutting wire
- Induction hardened cutting knives for long life
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Streamlined design with sure gripping and cross hatched knurled jaws
- Precision hardened plier head for on the job toughness
- Hard, black material for toughness and durability
- Soft material on outer surface for comfort and a firm grip
- Color coded handles allow for quick identification of tool
- Custom, US made steel tool
- State-of-the-art dual material molding process
- Rivet is closer to the cutting edge for 46% greater cutting and gripping power than other plier designs
- Built-in channel pulls steel fish tape without damaging the tape
- ACSR, screws, nails, most hardened wire; crimps non-insulated connectors, lugs and terminals; pulls steel fish tape
- Jaw length: 1.594 in
- Blue/black handle
- Cuts/Crimps/FT Pulling

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644721243 |
| Type | High Leverage Side Cutting/Pulling Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Series | Journeyman |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 1.25 in |
| Width (in) | 4 |
| Height (in) | 0.88 |
| Length (in) | 9.5 |
| Knife Length | 0.781 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 7.375 in |
| Overall Length | 12.13 |
| Tether Capable | No |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | J2000-9NECRTP |

## Description

Klein® Journeyman Lineman's Plier, New England Nose, Knurled Jaw, 1-19/32 in L x 1-1/4 in W x 5/8 in Thick Jaw, Tool Steel Jaw, 9-1/2 in OAL, High Leverage Cut Type, 7-3/8 in Handle Length, Ergonomic/Sure Grip, Black Oxide, Black/Blue, Applicable Materials: ACSR. Klein® specializes in the making of the world's finest pliers, pliers that professionals trust completely. Klein® pliers feel right and work right. They are job matched for every kind of work you do, designed and built to exceptional quality standards in a tradition that dates back to 1857.

Features

- Unique handle tempering helps to absorb the snap when cutting wire

- Induction hardened cutting knives for long life

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Streamlined design with sure gripping and cross hatched knurled jaws

- Precision hardened plier head for on the job toughness

- Hard, black material for toughness and durability

- Soft material on outer surface for comfort and a firm grip

- Color coded handles allow for quick identification of tool

- Custom, US made steel tool

- State-of-the-art dual material molding process

- Rivet is closer to the cutting edge for 46% greater cutting and gripping power than other plier designs

- Built-in channel pulls steel fish tape without damaging the tape

- Acsr, screws, nails, most hardened wire

- crimps non-insulated connectors, lugs and terminals

- pulls steel fish tape

- Jaw length: 1.594 in

- Blue/black handle
