# Klein® J2000-9NE Journeyman™ Plier, Heavy Duty High Leverage Side Cutting, Series: 2000™, 1-3/8 in Nominal Capacity

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** J2000-9NE-11611
**MPN:** J2000-9NE
**Price:** $41.46 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-j2000-9ne

## Features

- Acsr, screws, nails, most hardened wires

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644721021 |
| Type | Side Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Series | Journeyman |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 1.25 in |
| Width (in) | 4.5 |
| Height (in) | 0.75 |
| Length (in) | 9.55 |
| Knife Length | 0.781 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 5.328 in |
| Tether Capable | No |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | J2000-9NE |

## Description

Klein® Journeyman™ Lineman Plier, Heavy Duty High Leverage, Series: 2000, 1-3/8 in Nominal Capacity, Knurled/New England Jaw, 1.594 in L x 1-1/4 in W x 5/8 in Thick Jaw, Steel Jaw, 9.55 in OAL, 5-21/64 in Handle Length, Plastic Handle, Black Oxide, Light Blue/Black, Applicable Materials: ACSR

Features

- Acsr, screws, nails, most hardened wires
