# Klein® IR1KIT Infrared Thermometer and and GFCI Receptacle Tester Kit

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** IR1KIT-11611
**MPN:** IR1KIT
**Price:** $44.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-ir1kit

## Features

- GFCI outlet tester detects common wiring problems in standard and GFCI receptacles
- Both products have a drop protection to 6.6 ft (2 m)
- Infrared thermometer has a wide measurement range
- Not a medical device
- Auto power-off feature of the Infrared Thermometer conserves and extends battery life
- ±4°F or ±2%; accuracy below freezing is ±4°F plus 0.2° per degree below 32°F
- Digital backlit display
- 10:1 Optical resolution (distance-to-spot ratio)
- Response time: <0.25 sec
- Temperature measurement and electrical testing
- Uses 1 x 9V battery

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644693199 |
| Type | Infrared Thermometer with Targeting Laser |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Includes | RT210 GFCI Receptacle Tester, Custom Pouch, and 1 x 9V Battery |
| Width (in) | 1.24 |
| Height (in) | 4.14 |
| Length (in) | 9.213 |
| Battery Type | 9V |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Drop Protection | 6.6 ft (2 m) |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | IR1: EN 61326-1:2013EN 608251:201421 CFR 1040.101040.11, Class II Laser, CE |
| Temperature Rating | -4 to 752°F (-20 to 400°C) |
| Manufacturer Part Number | IR1KIT |

## Description

Kit includes the Infrared Thermometer (Cat. No. IR1) and GFCI Receptacle Tester (Cat. No. RT210). The IR1 infrared thermometer with a targeting laser has a wide measurement range from -4 to 752°F (-20 to 400°C) and a 10:1 distance-to-spot ratio. The RT210 GFCI Receptacle Tester detects common wiring problems.

Features

- GFCI outlet tester detects common wiring problems in standard and GFCI receptacles

- Both products have a drop protection to 6.6 ft (2 m)

- Infrared thermometer has a wide measurement range

- Not a medical device

- Auto power-off feature of the Infrared Thermometer conserves and extends battery life

- ±4°F or ±2%

- accuracy below freezing is ±4°F plus 0.2° per degree below 32°F

- Digital backlit display

- 10:1 Optical resolution (distance-to-spot ratio)

- Response time: <0.25 sec

- Temperature measurement and electrical testing

- Uses 1 x 9V battery
