# Klein® IR10 Infrared Thermometer, Dual Laser, -40 to 1200°F/-40 to 650°C, >=32°F: +/-3°F or +/-1.5% Whichever is Greater

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** IR10-11611
**MPN:** IR10
**Price:** $119.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-ir10

## Features

- Incorporates surface temperature measurement capability using IR emission and can also measure bulk temperatures of air, gas, or liquids using a standard K-type probe
- Dual targeting lasers offer more accurate determination of the area being tested
- Measurement range for both IR and K-type probe -40 to 1200°F
- Adjustable emissivity from 0.1 to 1 delivers flexibility to address multiple applications
- Bright backlit display for working in low ambient lighting conditions
- Statistical parameters for measurement event - Max/min/avg/diff
- User definable high/low limits with audible and visual alarms when limits are breached
- Uses (1) 9 V alkaline battery, with battery life expectancy at 8 hours of continuous use with laser and backlight on
- Soft touch, overmold housing, built to withstand a 9.9 ft (3 m) drop
- IP54 ingress protections for dust and water-resistance
- Auto power off conserves and extends battery life
- U.S. patent D791, 624
- 20:1 distance-to-spot ratio
- Auto calibration not included
- Degree format: celsius or fahrenheit
- IR: 32°F and above: +/- 3°F or +/- 1.5% (whichever is greater); less than 32°F: +/- (3.6°F + 0.2°F per degree);K-type: 32°F and above: +/- 2°F or +/-% (whichever is greater); above 32°F: +/- 3° or +/1% (whichever is greater)
- 0.1F (0.1 C) display resolution

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644691850 |
| Type | Dual-Laser Infrared Thermometer |
| Style | 20:1 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Includes | Custom Pouch, K-Type Probe and Battery |
| Warranty | 2 year |
| Width (in) | 2.05 |
| Height (in) | 4.49 |
| Length (in) | 7 |
| Battery Type | 9V Alkaline |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Drop Protection | 3 m |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | EN 61326-1:2013EN 608251:201421 CFR 1040.10 and 1040.11Class II LaserCE |
| Temperature Rating | -40 to 1200°F (-40 to 650°C) |
| Manufacturer Part Number | IR10 |

## Description

Klein® Infrared Thermometer, Dual Laser, -40 to 1200°F/-40 to 650°C, >=32°F: +/-3°F or +/-1.5% Whichever is Greater, <32°F: +/-(3.6°F + 0.2°F per°) IR, >=32°F: +/-2°F or +/-1%, Whichever is Greater, <32°F: +/-3°F or +/-1%, Whichever is Greater K-Type Accuracy, 0.1°F/0.1°C Resolution, 20:1 Focus Spot, 0.1 to 1 Emissivity, Dual Targeting Laser Sighting, 9 VDC Alkaline Battery, Digital Backlit LCD Display, 8 to 14 um Spectral Response, <150 ms Response, 7 in L x 2.05 in W x 4.49 in H Dimensions.Klein® Tools IR10 is a professional dual targeting laser infrared (IR) thermometer. It offers a wide measurement range, a tight 20:1 distance-to-spot ratio, dual targeting lasers, and several calculation modes to facilitate different temperature measurement applications. in addition to measuring temperature using IR emission, it can also measure temperature using a standard K-type probe.

Features

- Incorporates surface temperature measurement capability using IR emission and can also measure bulk temperatures of air, gas, or liquids using a standard K-type probe

- Dual targeting lasers offer more accurate determination of the area being tested

- Measurement range for both IR and K-type probe -40 to 1200°F

- Adjustable emissivity from 0.1 to 1 delivers flexibility to address multiple applications

- Bright backlit display for working in low ambient lighting conditions

- Statistical parameters for measurement event - Max/min/avg/diff

- User definable high/low limits with audible and visual alarms when limits are breached

- Uses (1) 9 V alkaline battery, with battery life expectancy at 8 hours of continuous use with laser and backlight on

- Soft touch, overmold housing, built to withstand a 9.9 ft (3 m) drop

- IP54 ingress protections for dust and water-resistance

- Auto power off conserves and extends battery life

- U.S. patent D791, 624

- 20:1 distance-to-spot ratio

- Auto calibration not included

- Degree format: celsius or fahrenheit

- IR: 32°F and above: +/- 3°F or +/- 1.5% (whichever is greater)

- less than 32°F: +/- (3.6°F + 0.2°F per degree);K-type: 32°F and above: +/- 2°F or +/-% (whichever is greater)

- above 32°F: +/- 3° or +/1% (whichever is greater)

- 0.1F (0.1 C) display resolution
