# Klein® ET450 Advanced Circuit Tracer Kit, Carry Case

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** ET450-11611
**MPN:** ET450
**Price:** $304.49 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-et450

## Features

- The advanced circuit tracer kit provides reliable tracing of energized or non-energized breakers, fuses, and wires
- Easily adjust receiver sensitivity level to detect the transmitted signal through drywall, cement block, and underground
- Versatile applications include tracing wires, conduit or pipes, or a single wire in a bundle
- Audible beep and visual indicators on receiver denotes signal strength
- Receiver features a flashlight for illumination in low-light areas and NCV function to test if wires are energized
- Transmitter has AC/DC external voltage indicators 12V, 48V, 120V, 240V, and 480V
- Kit comes with transmitter, receiver, blade and ground prongs, alligator clips, 3 ft and 20 ft lead adapters, AC plug leads, instructions, all required batteries, and a hard carrying case
- Up to 24 hr battery life
- LCD with backlight receiver
- IP42 ingress protection
- Interchangeable leads: yes
- Pollution degree: 2
- Tests continuity: no
- Application: trace energized and non-energized breakers, fuses, and wires
- Transmitter: AC 45 Hz to 65 Hz; Receiver: 33 kHz frequency rating
- Transmitter: 6 × 1.5V AA alkaline; receiver: 4 × 1.5V AA alkaline

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644693380 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Voltage | External Indicators for 12V, 48V, 120V, 240V, and 480V |
| Warnings | Read, understand, and follow all warnings and instructions before operating testersBefore each use, verify tester operation by testing on a known live and correctly wired receptacle and circuitDo not use if the tester appears damaged in any wayAlways consult a qualified electrician to resolve wiring problems, always adhere to local and national safety codesNever use the tester on a circuit with voltages that exceed the category-based rating of this testerInspect the meter and test leads before use, do not use if they appear damagedDo not use testers during electrical storms or in wet weatherTurn off testers and disconnect test leads before attempting to replace batteries or fusesUse personal protective equipment to prevent shock and arc blast injury where hazardous live connectors are exposed |
| Width (in) | 12.75 |
| Height (in) | 4 |
| Length (in) | 16.12 |
| Battery Type | 1.5V AA Alkaline |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | Receiver: 3.90 in; Transmitter: 2.07 in |
| Overall Height | Receiver: 1.84 in; Transmitter: 1.51 in |
| Overall Length | Receiver: 7.05 in; Transmitter: 8.72 in |
| Drop Protection | 6 ft |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CAT III 600V |
| Manufacturer Part Number | ET450 |

## Description

This advanced circuit tracer kit is a professional tracer for energized and non-energized breakers, fuses, and wires. When the transmitter is connected to a circuit, the receivers sensitivity can easily be adjusted to detect the transmitted signal on breakers, fuses, and wire through drywall, cement block, and underground. Kit comes with transmitter, receiver, blade and ground prongs, alligator clips, 3 ft and 20 ft lead adapters, AC plug leads, instructions, all required batteries, and a hard carrying case with handle for convenient transportation and storage.

Features

- The advanced circuit tracer kit provides reliable tracing of energized or non-energized breakers, fuses, and wires

- Easily adjust receiver sensitivity level to detect the transmitted signal through drywall, cement block, and underground

- Versatile applications include tracing wires, conduit or pipes, or a single wire in a bundle

- Audible beep and visual indicators on receiver denotes signal strength

- Receiver features a flashlight for illumination in low-light areas and NCV function to test if wires are energized

- Transmitter has AC/DC external voltage indicators 12V, 48V, 120V, 240V, and 480V

- Kit comes with transmitter, receiver, blade and ground prongs, alligator clips, 3 ft and 20 ft lead adapters, AC plug leads, instructions, all required batteries, and a hard carrying case

- Up to 24 hr battery life

- LCD with backlight receiver

- IP42 ingress protection

- Interchangeable leads: yes

- Pollution degree: 2

- Tests continuity: no

- Application: trace energized and non-energized breakers, fuses, and wires

- Transmitter: AC 45 Hz to 65 Hz

- Receiver: 33 kHz frequency rating

- Transmitter: 6 × 1.5V AA alkaline

- receiver: 4 × 1.5V AA alkaline
