# Klein® ET270 Digital Multi-Tester DMM with Receptacle Tester and Batteries

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** ET270-11611
**MPN:** ET270
**Price:** $64.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-et270

## Features

- Detects and identifies common wiring faults in standard and GFCI electrical outlets
- Inspects GFCI devices, including time to trip the device
- Find mode indicates which breaker corresponds to a given receptacle
- Features include backlit display, data hold, default to auto-range with option for manual-range; maximum/minimum
- Receptacle test is designed for use with North American 120V AC 3-wire electrical outlets
- Built to withstand a 6.6 ft drop, this meter is designed to be durable and reliable even in demanding working environments
- Testing and measuring voltage
- Frequency: 50 to 60 Hz
- 65°F to 83°F (18°C to 28°C): +/- (% of reading + number of least significant figits)
- 4,000 display count LCD
- Resistance: 40 Ohm

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644694219 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Voltage | 600V AC/DC |
| Warnings | Read, understand and follow all instructions, cautions and warnings attached to and/or packed with all test and measurement devices before each useDo not use the meter during electrical storms or in wet weather, and do not use the meter or test leads if they appear to be damagedBefore each use verify meter operation by measuring a known voltage or currentUse personal protective equipment to prevent shock and arc blast injury where hazardous live conductors are exposed |
| Width (in) | 3.1300 |
| Height (in) | 1.8400 |
| Length (in) | 6.4100 |
| Battery Type | AAA |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3.13 in |
| Overall Height | 1.84 in |
| Overall Length | 6.41 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CAT III 600VClass 2Double insulation |
| Manufacturer Part Number | ET270 |

## Description

Klein Tools is an auto-ranging digital multi-tester that measures AC/DC voltage, resistance, continuity, and performs a battery test. It also tests wiring conditions in standard 120V AC and GFCI electrical receptacles and inspects North American GFCI devices. Includes:Digital multimeterRight-angle test leadsReceptacle test cordBatteries, 2 pcUser manualStorage pouch.

Features

- Detects and identifies common wiring faults in standard and GFCI electrical outlets

- Inspects GFCI devices, including time to trip the device

- Find mode indicates which breaker corresponds to a given receptacle

- Features include backlit display, data hold, default to auto-range with option for manual-range

- maximum/minimum

- Receptacle test is designed for use with North American 120V AC 3-wire electrical outlets

- Built to withstand a 6.6 ft drop, this meter is designed to be durable and reliable even in demanding working environments

- Testing and measuring voltage

- Frequency: 50 to 60 Hz

- 65°F to 83°F (18°C to 28°C): +/- (% of reading + number of least significant figits)

- 4,000 display count LCD

- Resistance: 40 Ohm
