# Klein® ESF100 Electronic Stud Finder with 2 AA Batteries and Manual, Alkaline, Black/Orange

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** ESF100-11611
**MPN:** ESF100
**Price:** $39.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-esf100

## Features

- Clear stud identification with bright LEDs spanning stud width and audible alerts with mute option
- Ergonomically designed with a handheld grip and felt pads to protect walls during use
- Hold mode enables continuous scanning without trigger depression for comfortable operation
- Top and bottom center indentations allow for easy marking and identification
- An easy-to-read bubble level vial assists in quick alignment for picture hanging and other applications, allowing for one-handed operation
- Includes (2) AA batteries, designed to withstand 6.6 ft drops for durability
- Scan depth: up to 1.5 in
- Metal and wood scans material
- Audible alert
- Detects metal
- Display: (7) bright green LEDs
- PC and PC-ABS housing and electronic components

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644694776 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | See instruction manual for additional warnings |
| Width (in) | 4.5500 |
| Height (in) | 6.0000 |
| Length (in) | 6.9000 |
| Battery Type | Alkaline |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 2.25 in |
| Overall Height | 4.5 in |
| Overall Length | 7 in |
| Drop Protection | 6.6 ft |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | ESF100 |

## Description

Electronic stud finder detects hidden wood and metal studs with an auto deep scan capability of up to 1-1/2 in. The device offers mutable audible alerts and bright LEDs across the top, clearly indicating the full width of the stud. It features an ergonomic handheld grip, hold mode, and withstands a 6.6 ft drop. Felt pads protect walls during use and a bubble vial assists with alignment.

Features

- Clear stud identification with bright LEDs spanning stud width and audible alerts with mute option

- Ergonomically designed with a handheld grip and felt pads to protect walls during use

- Hold mode enables continuous scanning without trigger depression for comfortable operation

- Top and bottom center indentations allow for easy marking and identification

- An easy-to-read bubble level vial assists in quick alignment for picture hanging and other applications, allowing for one-handed operation

- Includes (2) AA batteries, designed to withstand 6.6 ft drops for durability

- Scan depth: up to 1.5 in

- Metal and wood scans material

- Audible alert

- Detects metal

- Display: (7) bright green LEDs

- PC and PC-ABS housing and electronic components
