# Klein® D5317 Compact Plier Wrench, Forged Steel, Yellow, 1.5 in Jaw, 0.375 in Jaw Width, 1 in Jaw Length, 7 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** D5317-11611
**MPN:** D5317
**Price:** $25.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-d5317

## Features

- Compact plier wrench features parallel jaws for a secure, smooth grip on nuts, bolts, and workpieces, ensuring damage-free operation
- Jaw features smooth jaws for damage-free installation
- Handle lever adjustment minimizes hand travel and allows adjustment in confined spaces
- High lever ratio provides exceptional grip when holding or bending various workpieces
- Push button allows for quick positioning of the jaw
- 1-1/2 in max jaw opening and 15 adjustment positions for maximum versatility
- Laser size markings make finding the correct jaw opening fast and easy
- Plastic-dipped handle finish
- Forged handle type
- Plastic handle material
- Handle length: 5.65 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644730610 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Do not use on or near live electrical circuitsWear eye protection |
| Width (in) | 1.4780 |
| Height (in) | 0.5890 |
| Length (in) | 7.1210 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 0.75 in |
| Overall Height | 2.3 in |
| Overall Length | 7 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D5317 |

## Description

Klein® 7 in compact plier wrench is a versatile adjustable wrench featuring parallel jaws for a secure, smooth grip on nuts, bolts, and workpieces, ensuring damage-free operation. The handle lever adjustment reduces hand travel for easy use in confined spaces, while the high leverage ratio provides exceptional grip for holding or bending workpieces. The laser-etched size markings make it quick and easy to find the correct jaw opening, saving you time on every job.

Features

- Compact plier wrench features parallel jaws for a secure, smooth grip on nuts, bolts, and workpieces, ensuring damage-free operation

- Jaw features smooth jaws for damage-free installation

- Handle lever adjustment minimizes hand travel and allows adjustment in confined spaces

- High lever ratio provides exceptional grip when holding or bending various workpieces

- Push button allows for quick positioning of the jaw

- 1-1/2 in max jaw opening and 15 adjustment positions for maximum versatility

- Laser size markings make finding the correct jaw opening fast and easy

- Plastic-dipped handle finish

- Forged handle type

- Plastic handle material

- Handle length: 5.65 in
