# Klein® D528V diagonal Cutting Plier, 13/16 in L x 9/16 in W x 3/8 in Thick Jaw, Steel Jaw, diagonal/Standard Cut Style, 5-3/16 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** D528V-11611
**MPN:** D528V
**Price:** $39.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-d528v

## Features

- W notches to cleanly slit insulation
- V-notch at hinge for quick insulation crushing
- Tapered nose for easy working in confined areas and close tip cutting
- Wire cutting and stripping

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644720888 |
| Type | Diagonal Cutting Telephone Work Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Jaw Width | 0.563 in |
| Width (in) | 3.9 |
| Height (in) | 0.38 |
| Length (in) | 8.88 |
| Cutting Type | Standard |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 5.2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D528V |

## Description

Klein® Cutting Plier, 0.813 in L x 0.563 in W x 0.813 in Thick Jaw, Steel Jaw, Diagonal/Standard Cut, 5.2 in OAL, Dipped/Pistol Grip Handle, Plastic Handle, No, Red

Features

- W notches to cleanly slit insulation

- V-notch at hinge for quick insulation crushing

- Tapered nose for easy working in confined areas and close tip cutting

- Wire cutting and stripping
