# Klein® D511-10 Slip Joint Plier, 3.74 in to 4.3 in Jaw Capacity, 9-7/8 in OAL, 1-3/4 in L x 1-3/8 in W x 15/32 in Thick

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA36160
**MPN:** D511-10
**Price:** $29.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-d511-10

## Features

- Shear-type cutter for precision wire cutting
- Two-position jaw for a wider range of opening
- Serrated jaws provide sure-gripping power
- Nickel-chrome plated for long life
- Plastic-dipped handles for comfort
- Do not use to cut steel or ACSR
- Jaw Width: 1.37 in
- Jaw Length: 1.75 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644732102 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Jaw Type | Serrated |
| Jaw Width | 1-3/8 in |
| Width (in) | 3.75 |
| Handle Type | Knurled |
| Height (in) | 0.75 |
| Jaw Opening | 3.74 in to 4.3 in |
| Length (in) | 9.875 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Nominal Capacity | 1-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D511-10 |

## Description

Klein Tools 10 in Slip-Joint Pliers have a built in shear-type cutter for precision wire cutting. The serrated jaws provide sure-gripping power. Features a lifetime guarantee of quality and reliability.

Features

- Shear-type cutter for precision wire cutting

- Two-position jaw for a wider range of opening

- Serrated jaws provide sure-gripping power

- Nickel-chrome plated for long life

- Plastic-dipped handles for comfort

- Do not use to cut steel or ACSR

- Jaw Width: 1.37 in

- Jaw Length: 1.75 in
