# Klein® D50510 Classic Klaw™ Pump Pliers, Chrome Vanadium Steel, Yellow, 10 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** D50510-11611
**MPN:** D50510
**Price:** $21.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-d50510

## Features

- Pump pliers with unique jaw design provides multiple points of contact for maximum torque
- Compact, narrow design for easy work in small or hard to reach spaces
- Gripping surface with more specially hardened teeth for reduced wear and positive grip
- Plastic dipped handles provide comfort and bright color that is easy to spot in low light environments
- Durable construction makes these classic style pump pliers tough enough to handle the job
- Pump pliers with D-pin rivet allows one-handed fast, easy adjustment of plier jaws
- Secure tongue and groove design for non-slip grip, even with heavy pressure
- Jaw length: 1.25 in
- Handle length: 4.75 in
- Jaw width: 0.3 in
- Jaw capacity: 2.125 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644730313 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated; plastic-dipped or slip-on plastic handles are not intended for protection against electrical shock |
| Width (in) | 1.9740 |
| Height (in) | 0.2950 |
| Length (in) | 9.7000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 0.55 in |
| Overall Height | 2 in |
| Overall Length | 9.72 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D50510 |

## Description

Klein Classic Klaw™ pump pliers feature a unique curved jaw that provides multiple points of contact for maximum torque and grip. The gripping surface of the jaw is also lined with especially hardened teeth that reduce wear and provide positive grip. Durable construction makes these classic style pump pliers tough enough to handle the job.

Features

- Pump pliers with unique jaw design provides multiple points of contact for maximum torque

- Compact, narrow design for easy work in small or hard to reach spaces

- Gripping surface with more specially hardened teeth for reduced wear and positive grip

- Plastic dipped handles provide comfort and bright color that is easy to spot in low light environments

- Durable construction makes these classic style pump pliers tough enough to handle the job

- Pump pliers with D-pin rivet allows one-handed fast, easy adjustment of plier jaws

- Secure tongue and groove design for non-slip grip, even with heavy pressure

- Jaw length: 1.25 in

- Handle length: 4.75 in

- Jaw width: 0.3 in

- Jaw capacity: 2.125 in
